Polish (Poland)English (United Kingdom)Ukrainian (UA)

Instytut Gospodarki

You are here НОВИНИ 2011 Nowe badanie - Wdrażanie innowacyjnych rozwiązań wśród „Liderów innowacji”

Nowe badanie - Wdrażanie innowacyjnych rozwiązań wśród „Liderów innowacji”

Raport

Rodzaj: Studia nad innowacyjnością woj. podkarpackiego
Data publikacji: 30 września, 2011
Autorzy: mgr Małgorzata Janiec
dr Anna Lewandowska
dr Robert Pater
dr Mateusz Stopa

 

Wdrażanie innowacyjnych rozwiązań wśród „Liderów innowacji” jest drugim corocznym raportem będącym rezultatem badań służących diagnozie innowacyjności wśród przedsiębiorstw w województwie podkarpackim uznanych za „Liderów innowacji” realizowanym w ramach systematycznego monitoringu i ewaluacji Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Podkarpackiego.

Przedsiębiorstwa są podstawowym elementem systemu innowacyjnego, gdzie szczególną rolę w tym systemie pełnią „Liderzy innowacji”. Dlatego tak ważne jest śledzenie wdrażania działań innowacyjnych w przedsiębiorstwach będących „Liderami innowacji” na rynku, a przez to ich oddziaływania na pozycję na rynku i rozwój regionu.

Innowacyjność musi pojawić się w każdej firmie na pewnym etapie jej rozwoju, po etapie ekspansji rynku przychodzi bowiem czas na racjonalizację produkcji, obniżanie kosztów, optymalne wykorzystanie dostępnych zasobów i wprowadzanie nowych rozwiązań wobec zmieniających się potrzeb rynku. Badania wykazały, że choć głównym motywem wprowadzenia innowacji jest zysk, to nie jest to motyw jedyny. Znaczna część badanych przedsiębiorców kieruje się również pasją, jako źródłem potrzeby wprowadzania innowacji.

Kluczem do konkurencyjności, nie idącej w parze z niskimi płacami jest wydajność pracy i innowacje. Dzięki temu można konkurować z tanimi produktami pochodzenia azjatyckiego. Nawet jeżeli jednak istnieje silna konkurencja, to innowatorzy są na nią przygotowani. Okazuje się, że wielu firmom ukierunkowanie na innowacje pozwoliło przetrwać kryzys gospodarczo-finansowy lat 2007-2009 w relatywnie dobrej kondycji.

Zapraszam do zapoznania się z całym raportem.

Z poważaniem,

dr Anna Lewandowska

Kierownik Badań

СЛІДКУЙТЕ ЗА НАМИ

ШВИДКИЙ КОНТАКТ

  • Інститут Економіки

Університету Інформаційних Технологій і Менеджменту
Жешів, вул. Сухарськего 2, кабінет 248
35-225

You are here НОВИНИ 2011 Nowe badanie - Wdrażanie innowacyjnych rozwiązań wśród „Liderów innowacji”